Archiwum: Grudzień, 2014

Stres psychologiczny

Stres psychologiczny Stres jest pojęciem złożonym. Z jednej strony próbuje się poznac mechanizmy które są za stres odpowiedzialne, z drugiej strony wiadomo, ze w zaleznosi od osobowości człowieka, jego chwilowej dyspozycji, jakiś impuls może sie stac stresorem, a wiec powodować napięcie fizyczne lub psychiczne, czyli byc przyczyną stresu. Slowniki medycyny wyrózniaja dwa rodzaje stresu – stres psyhiczny, który jest wywolany przez silny bodziec zewnętrzny lub też wewnętrzny. Ten rodzaj stresu powoduje wzrost napięcia psyhicznego organizmu, ogólną jego mobilizację, to skutkować może przy długim oddziaływani do zaburzeń organizmu. Drgim rodzajem stresu jest stres fizjologizny, zwany też przez nietkóre źrodła fizycznym. Ten rodzaj stres jest to napiecie spowodowane przez czynniki fizyzne lub fizjologizne powodujące uszkodzenia – czyli zrenienie, przegrzanie. Bardziej dotyka nas na codzień stres psychiczny. Stres psychologicznyjest jednak bardziej złozony niż się sądzi. Z jednej strony czynniki, ktore powoduja stres – czyli tak zwane stresory moga uniemozliwiac wykonywanie codziennych czynności. Mogą paraliżować nasze ciało powodując w dłuższym okresie działania sytuacje chorobowe. Z drugiej jednak strony stresory te mogą pobudzic organizm do działania, być motorem wykonania jakiejś czynności, byc innym, slowem motywacja do działań.

Mononukleoza – „choroba pocałunku”

Mononukleoza - Osłabienie, ból głowy i mięśni, gorączka, złe samopoczucie- wydawałoby się, że to objawy charakterystyczne dla grypy czy przeziębienia. Czasami jednak mogą wskazywać na mononukleozę. Jest to choroba pojawiająca się głównie u ludzi młodych. Zazwyczaj sama przechodzi, nie potrzebuje leczenia. Ale kto chciałby być na cokolwiek chory? Zapobieganie tej chorobie jest bardzo łatwe. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie całowania. Ślina bowiem jest głównym nośnikiem bakterii jeżeli chodzi o mononukleozę. Również nie należy jeść ze wspólnego talerza, czy pić z jednego kubka- nawet niewielka ilość śliny potrafi przetransportować bakterie do naszych ust, a następnie do wnętrza naszego ciała. W przypadku tej choroby często obserwuje się powiększenie śledziony, dlatego osoby, które zaczną podejrzewać ją u siebie, powinny ograniczyć wysiłek fizyczny. Przy nadmiernych ćwiczeniach czy innej aktywności fizycznej może dojść do jej pęknięcia, co niesie za sobą nieprzyjemne skutki połączone z dłuższym czasem leczenia.

Stres a walka z chorobą

Stres a walka z chorobą W dzisiejszym świecie mało kiedy spotyka się na ziemi ludzi całkowicie zdrowych. Różne choroby, z jakimi boryka się większość z nas powodują, że stajemy się bardzo znerwicowani i zestresowani. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, iż stres jest złym doradcą w różnego rodzaju schorzeniach. Wiadome jest, iż są choroby, które po zastosowaniu odpowiednich leków ustępują i już nigdy nie wracają. Jednak są natomiast i takie, które zostają z nami na całe życie i są po prostu nie do wyleczenia. Gdy dowiadujemy się przykładowo, że mamy raka nasz świat w zasadzie częściowo lega w gruzach. Mamy świadomość tego, iż prędzej czy później choroba nas wykończy. Ogromnie się przy tym stresujemy, co dodatkowo wpływa na pogorszenie stanu naszego zdrowia. A przecież wiadome jest, że aby wygrać z tą chorobą trzeba mieć bardzo silny organizm, silną wolę, ale przede wszystkim bardzo pozytywne podejście. Tylko wtedy mamy realną szansę na wydłużenie sobie życia. No, bo przecież z rakiem można wygrać. Często w takich chwilach bardzo ważne jest wsparcie osób bliskich oraz rodziny. Świadomość, że mamy na kogo liczyć i na kim polegać. Jeżeli nasz organizm i nasza psychika maja to zapewnione, wtedy nasz organizm zdecydowanie lepiej reaguje na stres. To z kolei wpływa, iż nieraz bardzo drastyczne i wyczerpujące leczenie staje się zdecydowanie bardziej efektywniejsze.

Czy stres i nerwica może mieć coś wspólnego z twoim dzieckiem ?

Czy stres i nerwica może mieć coś wspólnego z twoim dzieckiem ? Dziecko jak to dziecko przeważnie nie jest ono podatne na stres i raczej w niektórych sytuacjach radzi sobie lepiej niż dorosły. Ale jak to w życiu, bywają sytuacje, kiedy samo dziecko narażone jest na dużą ilość stresu. Wiadomo jest, że idąc pierwszy raz do szkoły lub zmieniając szkołę dziecko z całą pewnością przeżywa sytuacje stresowe. Zastanawia się jak zostanie przyjęte i czy w ogóle zostanie zaakceptowane przez swoich kolegów i koleżanki z klasy. Z dziećmi tak to już jest, że jedne są bardzo otwarte i szybko nawiązują nowe kontakty, natomiast drugie są bardziej zamknięte w sobie i zazwyczaj nie nawiązują szybko nowych znajomości. A jak to w dzisiejszych realiach bywa dziecko spokojne i niemogące przystosować się do otoczenia często jest wyśmiewane przez swoich rówieśników i traktowane nie tak jak być powinno. Owocuje to oczywiście niechęcią dziecka do szkoły, do koleżanek i kolegów, ale przede wszystkim ogromnym stresem i nerwicą. My, jako rodzice z pewnością nie powinniśmy bagatelizować takiej sprawy no, bo przecież ona sama się nie rozwiąże. Dziecko musi czuć, że jest bezpieczne, kochane, docenione, potrzebne. Jeżeli problem ten nie zostanie rozwiązany w wieku przedszkolnym wiadome jest, iż będzie on narastał. I w taki oto sposób, gdy nasze jak na razie małe dzieci staną się dorosłe będą miały problem z przystosowaniem się do otoczenia pracy.

Maści

Maści Maść jest to jeden ze sposobów na wyleczeni przeziębienia. Maści są bardzo charakterystyczne ponieważ gęsta konsystencje jest tak ponieważ należy je wcierać w ciało. Najlepiej jest jeśli jest to przeziębianie zastosować maści rozgrzewające ponieważ te działają najlepiej czyli rozgrzewająca człowieka. W przypadku przeziębianie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na miejscach takich jak płuca oraz szyja ponieważ w p[przeziębieniu ciężko kaszlemy i mamy problem z odkrztuszaniem się. maści pomagają ale tylko wtedy kiedy są regularnie stosowane i bardzo dokładnie. Czyli najlepiej jest zostawać je na noc ponieważ wtedy mam się pewność ze zostaną dobrze wygrzane i dana osoba nie będzie wcierała się w łóżko. Maści są bardzo intensywniej najczęściej mają zapach bardzo miętowy wiec można je nawet smarować pod nosem ale opary umożliwiający nam oddychanie oraz pobieranie tlenu. Maść można zastosować na kilka sposobów jednak najważniejsze jest to ze jest to środek doraźny wnika w naszą skore ale nie osłabia bakterii czy wirusów.

Stres nie tylko jest szkodliwy

Stres nie tylko jest szkodliwy Dla wielu osób slowo stres ma negatywne zabarwienie. Nie każdy sobie zdaje sprawę, ze stres yo nic innego jak napięcie spowodowane jakimś czynnikiem zewnętrznym lub tez wewnatrznym. Takie napięcie może miec również pozytywnie oddziaływuje na nasze życie. Trzeba powiedziec sobie jasno, że każde nasze działanie, które zmierza do realizacji jakiegoś zadania, ktore przed nami stoi, napędzane jest własnie przez pozytywny rodzaj stresu. Mozna powiedzieć, że taki krótkotrwały stres jest potrzebny dla naszego organizmu, a wręcz według specjalistów jest dla niego niezbędny. Człowiek stworzony jest do dzialania, ktore jest pobudzane przez ten rodzaj stresu i brak takiego napięcia, a w konsekwencji brak działania powoduje negatywną rekajcę organizmu. Aby temu przeciwdziałać potrzeba postawić przed soba jakiekolwiek zadanie wymagające wysiłku i zaangazowania. Trzeba jednak powiedzieć, że nadmiar stresu – napięcia, nawet gdy jest związane z realizajcą danego zadania jest szkodliwe, a czasem nawet niebezpieczne dla naszego organizmu. Ważne jest wówczas odpowiednie dawkowanie sobie stresu, izolowanie bodźców wywołujących negatywne napięcie. Jak wię wida nie wszystko co się nazywa stresem jest dla zdrowia ludzkiego szkodliwe, a wręcz przeciwnie stres jest rownież potrzebny dla normalnego działania człowieka.