Tag: ‘choroba’

Mononukleoza – „choroba pocałunku”

Mononukleoza - Osłabienie, ból głowy i mięśni, gorączka, złe samopoczucie- wydawałoby się, że to objawy charakterystyczne dla grypy czy przeziębienia. Czasami jednak mogą wskazywać na mononukleozę. Jest to choroba pojawiająca się głównie u ludzi młodych. Zazwyczaj sama przechodzi, nie potrzebuje leczenia. Ale kto chciałby być na cokolwiek chory? Zapobieganie tej chorobie jest bardzo łatwe. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie całowania. Ślina bowiem jest głównym nośnikiem bakterii jeżeli chodzi o mononukleozę. Również nie należy jeść ze wspólnego talerza, czy pić z jednego kubka- nawet niewielka ilość śliny potrafi przetransportować bakterie do naszych ust, a następnie do wnętrza naszego ciała. W przypadku tej choroby często obserwuje się powiększenie śledziony, dlatego osoby, które zaczną podejrzewać ją u siebie, powinny ograniczyć wysiłek fizyczny. Przy nadmiernych ćwiczeniach czy innej aktywności fizycznej może dojść do jej pęknięcia, co niesie za sobą nieprzyjemne skutki połączone z dłuższym czasem leczenia.

Stres a walka z chorobą

Stres a walka z chorobą W dzisiejszym świecie mało kiedy spotyka się na ziemi ludzi całkowicie zdrowych. Różne choroby, z jakimi boryka się większość z nas powodują, że stajemy się bardzo znerwicowani i zestresowani. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, iż stres jest złym doradcą w różnego rodzaju schorzeniach. Wiadome jest, iż są choroby, które po zastosowaniu odpowiednich leków ustępują i już nigdy nie wracają. Jednak są natomiast i takie, które zostają z nami na całe życie i są po prostu nie do wyleczenia. Gdy dowiadujemy się przykładowo, że mamy raka nasz świat w zasadzie częściowo lega w gruzach. Mamy świadomość tego, iż prędzej czy później choroba nas wykończy. Ogromnie się przy tym stresujemy, co dodatkowo wpływa na pogorszenie stanu naszego zdrowia. A przecież wiadome jest, że aby wygrać z tą chorobą trzeba mieć bardzo silny organizm, silną wolę, ale przede wszystkim bardzo pozytywne podejście. Tylko wtedy mamy realną szansę na wydłużenie sobie życia. No, bo przecież z rakiem można wygrać. Często w takich chwilach bardzo ważne jest wsparcie osób bliskich oraz rodziny. Świadomość, że mamy na kogo liczyć i na kim polegać. Jeżeli nasz organizm i nasza psychika maja to zapewnione, wtedy nasz organizm zdecydowanie lepiej reaguje na stres. To z kolei wpływa, iż nieraz bardzo drastyczne i wyczerpujące leczenie staje się zdecydowanie bardziej efektywniejsze.

Czosnek

Czosnek Czosnek jest to kolejny rodzaj warzywa. czosnek uzyskuje się część specjalnej odmiany cebuli. Czosnek gdy już dojrzeje jest twardy i niezwykle intensywny można z całą pewność stwierdzić ze jest silniejszy aromatycznie od cebuli. Z warzyw, tym wiąże się wiele opowieści ponieważ według wierzę było ono talizmanem chroniący przed wampirami obecnie jeden każdy używa go tylko do podprawienia smaku sosom czy tez mies. Czosnek jak wcześniej wspomnianym jest bardzo intensywny co za tym idzie można dodać go tylko trochę a i tak bardziej widoczny. Czosnek występuje w dwóch postaciowy czyli świeży twardy który ma wygląd ząbku i w postaci sproszkowanej która jest bardziej poręczna. Czosnek poza tym z często jest używany od potraw ma tak jak cebula działanie lecznicze a raczej uodporniające. Najlepiej jest go co zdjęcie po ząbku aby nie mieć później problemów z chorobami. Czosnek znakomicie ans uodporniać a do tego jest smaczny. Jego zaletą jest fakt ze można go długo przechowywać

Nie daj się grypie!

Nie daj się grypie! Kto z nas chciałby przez tydzień nieustannie leżeć w łóżku, czując się osłabionym? Śmiało można by było powiedzieć, że nikt, ale każdego roku wiele milionów Polaków jest na to skazanych, szczególnie w okresie zimowym, kiedy wirus grypy całkowicie się rozwija. Jak więc go uniknąć? Proste czynności takie, jak mycie rąk przed jedzeniem, czy unikanie kontaktu z osobami zarażonymi, może zmniejszyć ryzyko. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że aż 98% Polaków kupuje środki przeciw grypie bez recepty, 32% próbuje leczyć się sposobami domowymi, a tylko ponad 30% idzie do lekarza. Jednak ani lekarstwa bez recepty, ani wykupowane powystawianiu recepty, nie zastąpią tego, czym jest zastrzyk przeciw grypie- ryzyko zachorowania maleje do 10 procent, nawet podczas częstego kontaktu z chorymi. Takie zastrzyki nie są drogie, czasami nawet tańsze niż lekarstwa- około 40 zł. Zaszczepić można się u lekarza rodzinnego, w aptece, przychodni lub innych punktach opieki zdrowotnej. Dotyczy to szczególnie osób starszych (powyżej 65 lat) lub osób, które chorują na serce, płuca, nerki czy cukrzycę.