Tag: ‘nerwica’

Stres i nerwica – paraliżują czy raczej działają mobilizująco

Stres i nerwica – paraliżują czy raczej działają mobilizująco Zapewne w życiu każdego człowieka zdążają się różne sytuację, w których częściej niż zwykle jest on narażony na stres, który w konsekwencji może przerodzić się w głęboką nerwicę. Dlatego bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości, prowadzić lekko bezstresowe życie. Wiadome jest, iż ludzie żyjący na świecie są bardzo różni i maja różne charaktery, a co się z tym wiąże inaczej reagują na pojawiające się w życiu sytuacje. To, co dla jednych jest normalną, prostą do wykonania rzeczą, dla innych jest wręcz niemożliwe do zrobienia. Tak samo jest z różnymi sytuacjami, jakie spotykają ludzi w życiu. I tak dla jednych porażka czy źle zrobione zadanie i dodatkowo reprymenda od szefa stają się bardzo mobilizujące i powoduje, że bardziej się staramy. Wiadome jest, iż ludziom, którzy porażkę traktują, jako motor napędowy do działania jest zdecydowanie lepiej w życiu niż osobom, które narażone są przy tym na ogromny stres. Natomiast dla innych osób porażka to coś, z czym nie są w stanie poradzić. Działa po prostu paraliżująco do tego stopnia, iż bardzo zestresowani często nie wierzymy w swoje możliwości. Dlatego też w sytuacjach zwiększonego stresu każdy powinien nauczyć się jak sobie, chociaż w najmniejszym stopniu z nim radzić. Taka nauka to z koli bardzo przydatna lekcja, która zaowocuje w przyszłości.

Czy stres i nerwica może mieć coś wspólnego z twoim dzieckiem ?

Czy stres i nerwica może mieć coś wspólnego z twoim dzieckiem ? Dziecko jak to dziecko przeważnie nie jest ono podatne na stres i raczej w niektórych sytuacjach radzi sobie lepiej niż dorosły. Ale jak to w życiu, bywają sytuacje, kiedy samo dziecko narażone jest na dużą ilość stresu. Wiadomo jest, że idąc pierwszy raz do szkoły lub zmieniając szkołę dziecko z całą pewnością przeżywa sytuacje stresowe. Zastanawia się jak zostanie przyjęte i czy w ogóle zostanie zaakceptowane przez swoich kolegów i koleżanki z klasy. Z dziećmi tak to już jest, że jedne są bardzo otwarte i szybko nawiązują nowe kontakty, natomiast drugie są bardziej zamknięte w sobie i zazwyczaj nie nawiązują szybko nowych znajomości. A jak to w dzisiejszych realiach bywa dziecko spokojne i niemogące przystosować się do otoczenia często jest wyśmiewane przez swoich rówieśników i traktowane nie tak jak być powinno. Owocuje to oczywiście niechęcią dziecka do szkoły, do koleżanek i kolegów, ale przede wszystkim ogromnym stresem i nerwicą. My, jako rodzice z pewnością nie powinniśmy bagatelizować takiej sprawy no, bo przecież ona sama się nie rozwiąże. Dziecko musi czuć, że jest bezpieczne, kochane, docenione, potrzebne. Jeżeli problem ten nie zostanie rozwiązany w wieku przedszkolnym wiadome jest, iż będzie on narastał. I w taki oto sposób, gdy nasze jak na razie małe dzieci staną się dorosłe będą miały problem z przystosowaniem się do otoczenia pracy.

Stres i nerwica – negatywny wpływ na organizm

Stres i nerwica - negatywny wpływ na organizm W dzisiejszych czasach raczej nie ma na świecie osoby, która nigdy w życiu nie znalazła się w sytuacji stresowej. Często też zdarza się, że stres odczuwamy w sytuacjach, które z pozoru wydają się zupełnie nie stresowe. Jednak stres nie jest do końca zależny od nas, chociaż w pewnym stopniu można nad nim zapanować. Stres to zespół różnego rodzaju reakcji organizmu na zdarzenia, które maja wpływ na zaburzenia równowagi, a co za tym idzie na zdolność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Codziennie na naszej drodze życia spotykamy ludzi, rzeczy, miejsca i wiele innych rzeczy, które po prostu nas stresują. Ważne jest jednak, aby nie dać ponieść się emocjom i w spokoju rozwiązać problem. Każdy raczej zdaje sobie sprawę z tego, iż stres ma również bardzo negatywny wpływ na życie człowieka, niezależnie od tego czy jest mały czy duży. To dzięki niemu jesteśmy narażeni na różnego rodzaju nieraz bardzo ciężkie schorzenia. A jeżeli juz mowa o schorzeniach, to warto wspomnieć o nerwicy, która może w zasadzie być efektem długotrwałego stresu. Choroba ta, to nic innego jak zaburzenia psychiczne, które należy leczyć. Czy z czasem objawy ustąpią ? Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia będziemy prowadzić. Jeżeli całkowicie odizolujemy się od stresu to z pewnością może sie ona zmniejszyć. Jeżeli natomiast nie podejmiemy żadnych kroków zapobiegających skończy się to najkrócej rzecz ujmując źle. No, ale przecież każdy ma wolną wolę.