Kategoria: ‘Psychologia’

Stres psychologiczny

Stres psychologiczny Stres jest pojęciem złożonym. Z jednej strony próbuje się poznac mechanizmy które są za stres odpowiedzialne, z drugiej strony wiadomo, ze w zaleznosi od osobowości człowieka, jego chwilowej dyspozycji, jakiś impuls może sie stac stresorem, a wiec powodować napięcie fizyczne lub psychiczne, czyli byc przyczyną stresu. Slowniki medycyny wyrózniaja dwa rodzaje stresu – stres psyhiczny, który jest wywolany przez silny bodziec zewnętrzny lub też wewnętrzny. Ten rodzaj stresu powoduje wzrost napięcia psyhicznego organizmu, ogólną jego mobilizację, to skutkować może przy długim oddziaływani do zaburzeń organizmu. Drgim rodzajem stresu jest stres fizjologizny, zwany też przez nietkóre źrodła fizycznym. Ten rodzaj stres jest to napiecie spowodowane przez czynniki fizyzne lub fizjologizne powodujące uszkodzenia – czyli zrenienie, przegrzanie. Bardziej dotyka nas na codzień stres psychiczny. Stres psychologicznyjest jednak bardziej złozony niż się sądzi. Z jednej strony czynniki, ktore powoduja stres – czyli tak zwane stresory moga uniemozliwiac wykonywanie codziennych czynności. Mogą paraliżować nasze ciało powodując w dłuższym okresie działania sytuacje chorobowe. Z drugiej jednak strony stresory te mogą pobudzic organizm do działania, być motorem wykonania jakiejś czynności, byc innym, slowem motywacja do działań.

Czy stres i nerwica może mieć coś wspólnego z twoim dzieckiem ?

Czy stres i nerwica może mieć coś wspólnego z twoim dzieckiem ? Dziecko jak to dziecko przeważnie nie jest ono podatne na stres i raczej w niektórych sytuacjach radzi sobie lepiej niż dorosły. Ale jak to w życiu, bywają sytuacje, kiedy samo dziecko narażone jest na dużą ilość stresu. Wiadomo jest, że idąc pierwszy raz do szkoły lub zmieniając szkołę dziecko z całą pewnością przeżywa sytuacje stresowe. Zastanawia się jak zostanie przyjęte i czy w ogóle zostanie zaakceptowane przez swoich kolegów i koleżanki z klasy. Z dziećmi tak to już jest, że jedne są bardzo otwarte i szybko nawiązują nowe kontakty, natomiast drugie są bardziej zamknięte w sobie i zazwyczaj nie nawiązują szybko nowych znajomości. A jak to w dzisiejszych realiach bywa dziecko spokojne i niemogące przystosować się do otoczenia często jest wyśmiewane przez swoich rówieśników i traktowane nie tak jak być powinno. Owocuje to oczywiście niechęcią dziecka do szkoły, do koleżanek i kolegów, ale przede wszystkim ogromnym stresem i nerwicą. My, jako rodzice z pewnością nie powinniśmy bagatelizować takiej sprawy no, bo przecież ona sama się nie rozwiąże. Dziecko musi czuć, że jest bezpieczne, kochane, docenione, potrzebne. Jeżeli problem ten nie zostanie rozwiązany w wieku przedszkolnym wiadome jest, iż będzie on narastał. I w taki oto sposób, gdy nasze jak na razie małe dzieci staną się dorosłe będą miały problem z przystosowaniem się do otoczenia pracy.

Stres czy może depresja – jak rozpoznac ?

Stres czy może depresja - jak rozpoznac ? W dzisiejszym świecie bardzo dużo osób ma problemy w wielu dziedzinach życia. Dom, rodzina, praca, szkoła, zdrowie, różnego rodzaju niepowodzenia. Nadmiar stresu powoduje, że zwyczajnie nie radzimy sobie z różnymi sytuacjami. I chociaż stres wydaje się być naturalną reakcją organizmu na różne sytuacje życiowe to nie zawsze wychodzi on nam na zdrowie. Wiadome jest również, iż długotrwały stres może prowadzić do depresji, która jest już chorobą. Jak zatem można rozpoznać, czy ktoś cierpi na depresję, czy zwyczajnie jest narażony na nieraz długotrwały stres? Jeżeli chodzi o stres zazwyczaj jest on niezbyt przyjazny dla naszego organizmu, ale jak w każdej regule zdarzają się wyjątki. Istnieje, bowiem coś takiego jak zdrowy stres, który trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut. Osoba będąca pod wpływem takiego stresu odczuwa przede wszystkim drżenie rąk oraz nóg, przyspieszone bicie serca, nagłe uderzenia zimna lub gorąca. Natomiast długotrwały stres powoduje, iż mechanizmy organizmu zaczynają już być szkodliwe. Jeżeli natomiast chodzi o depresję, to według badań wpływ na nią ma ilość kortyzolu we krwi, który produkowany jest w dużych i długotrwałych sytuacjach stresowych. Depresja w dużej mierze związana jest z przykrymi sytuacjami życiowymi, z którymi nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić. Ważne jest, aby rozpoznać problem jak najwcześniej. No, bo wiadome jest, że im wcześniej tym lepiej.

Stres – czyli jaki ma wpływ na zdrowie

Stres - czyli jaki ma wpływ na zdrowie W dzisiejszych czasach raczej nie ma możliwości spotkania ludzi, którzy nie są narażeni na stres. Związany jest on przede wszystkim z codziennymi sytuacjami życiowymi, jakie nas spotykają powodując w dłuższym okresie czasu problemy takie jak: bezsenność, rozdrażnienie, trudności z koncentracją, wyczerpanie i wiele innych. Stres to również jedna z najczęstszych objawów poważnych chorób typu miażdżyca, nadciśnienie, a w konsekwencji zawał serca. Zawał jest bardzo często jednym i bardzo poważnym skutkiem życia w długotrwałym stresie. Dlatego też chcąc uchronić się przed tego typu schorzeniem należy zadbać o to, aby organizm był wypoczęty. Warto również zdobyć wiedzę na temat tego, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych. Każdy, kto chociaż w najmniejszym stopniu jest narażony na stres powinien umieć się zrelaksować, rozładować napięcie, a przy tym przynieść ulgę nie tylko dla swojego układu nerwowego, ale również dla serca. Mówiąc o zawałach warto przy okazji przypomnieć, iż choroby kardiologiczne są najczęstszymi przyczynami zgonów pacjentów w Polsce. Dlatego bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości starać się unikać sytuacji stresowych, bo to one w dużej mierze prowadzą do różnych skomplikowanych chorób w tym również zawału. Warto, zatem szczególnie zadbać o swoje zdrowie i życie, bo należy pamiętać, iż ma się je jedno.

Stres w pracy i jego skutki

Stres w pracy i jego skutki Analizując działanie stresu to warto przybliżyć się w kierunku miejsca naszego zakładu pracy oraz wykonywanej pracy. Wiadomo jest, że pracownik chcąc utrzymać swoją posadę godzi się nawet na niezbyt dobre warunki pracy, aby jej nie stracić. Miejsce pracy, to miejsce szczególnie nastawione na stres, ponieważ często zachodzą w nim sytuację, z którymi większość osób sobie nie radzi. Wiadome jest, iż na stres każdy reaguje inaczej i to, co dla jednych wydaje się prostym obowiązkiem, dla innych jest to bardzo stresujące i wręcz niewykonalne zadanie. W pracy już na samym początku mogą pojawić się schodki. No, bo przecież, jeżeli częściowo zostaliśmy zmuszeni do podjęcia pracy, która zupełnie nie przynosi nam satysfakcji, a wykonujemy ją tylko, dlatego, żeby mięć pracę to taka sytuacja juz może być przyczyną dużego stresu. Następnie umowa o pracę. Wiadome jest, że człowiek jest spokojniejszy jak ma umowę na czas nieokreślony. Bo jak to już bywa z innego rodzaju umową może zostać wyrzucony na bruk z dnia na dzień. Bywa sytuacja, że kiedy już jakimś cudem zdobędziemy wymarzoną pracę to znów odczuwamy stres związany przede wszystkim z tym czy poradzimy sobie z narzuconymi na nas obowiązkami. Warto również wspomnieć, iż nadmiar stresu w pracy nie pozostanie bez echa dla naszego organizmu. Silne bóle głowy, migreny, problemy z sercem i układem krążenia – to tylko niektóre ze skutków nadmiernego stresu.

Walka ze stresem

Walka ze stresem Pewnie kazdy sie zastanawia jak walczyć ze stresem. Wiekszość tez marzy o tym, żeby nigdy nie dostać w szpony stresu. Trzeba jednak powiedziec szczerze, że każde nasze działanie jest spowodowane w jakims stopniu stresem, czyli naciskiem psychicznym lub też fizjologicznym. Nie każdy tez stres jest szkodliwy dla człowieka. Można wyróżnic tzw. Stres krotkotrwały – estres, bez którego czlowiek nie mógłby tak naprawdę zyć. Ten stres powoduje, że czlowiek chce działać, wykonywać postawione przed sobą zadania, a w końcu przygotowuje nasz organizm przed zmianami. Jednak jeśli stres jest długotrwaly, lub też jeśli czynnik powodujący stres ma działanie negatywne wówczas następstwa stresu mogą być dla organizmu człowieka groźne. Nie ma jednoznacznej instrukcji jak poradzić sobie ze stresem. Większość specjalistów jednak uważa, zanim chce się walczyć ze stresem trzeba poznać jego przyczyny. Wykrycie problemu może nie być proste, gdyż u kazdego inny stresor może wywolać negatywne napięcie. Dlatego wazne ejst, by sprawdzić jak często występują negatywne objawy stresu, co może je powodować. Trzeba sobie uzmysłowić, że większości syetuacji stresujących można uniknąć. Można rówież łagodzić sytuacje, ktore są źródłem stresu. Poznanie tej techniki może spowodować w przyszlosci, że dana sytuacja wkrótce przestanie być stresująca.