Kategoria: ‘Stres’

Stres – czy jest to zjawisko wyłacznie niekorzystne?

Stres – czy jest to zjawisko wyłacznie niekorzystne? Stres dotyka każdeo człowieka, niezależnie od jego miejca zamieszkania, czy też rodzaju wykonywanego zajęcia. Stres jest to nic innego jak napiecie, ktore jest spowodowane jakimś wewnętrznym lub tez zewnętrznym czynnikiem. Jest nazywany stres pobudzeniem. Wiekszośc ludzi sądzi, że stres jest czymś szkodliwym, że trzeba z nim walczyć. Ale czy na pewno tak jest? Wiekszośc ludzi tak sądzi, gdyż nauczyliśmy się traktować każde negatywne napięcie jako stres, ale przecież bez napięcia nie moglibyśmy istnieć. Stres może miec przecież forme motywacji, czyli pozytywnego pobudzenia, ktory motywuje nas do dążenia do celu. Inaczej mowiąc to stres pobudzi nasz organizm do działania. Jesdnak trzeba powiedzieć sobie, że zbyt wielka dawka stresu, czy też stres przedłużający się mimo, ze ma pobudzić do pozytywnego działania nie jest zjawiskiem korzystnym. Badania wskazją, ze takie oddziaływanie na organizm moze szybciej spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Sztuka jest odpowiednei dawkowanie pozytywnego stresu. Stres jak widac nie zawsze jest czymś negatywnym, ale może byc konstruktywna siłą pobudzającą nas do działania, do osiągnięcia zamierzonego celu. Sztuką jest jednak rozpoznać czy pobudzenie jakie nas ogarnia będzie dla naszego dzialania pozytywne, czy też będzie przeszkadzał w osiągnięciu zamierzonego celu.

Przyczyny negatywnego stresu

Przyczyny negatywnego stresu Wiele osób szuka sposobu na to aby wyeliminować ze swojego zycia stres. Nie zdają sobie sprawy, że nie jest to możliwe. Trzeba sobie powiedzieć, że stres towarzyszy i będzie towarzyszył człowiekowi zawsze. Termin stres oznacza nic innego jak napiecie , nacisk, który dziala na system nerwowy człowieka. Naciski te wywoluja u człowieka okreslone zachowanie – reakcję na czynniki stresowe. Czy dane zjawisko będzie dla okreslonego człowieka stersowe zalezy wyłacznie od jego odporności na dany czynnik, czasem od dyspozycji psychofizycznej w danej chwili. Generalnie jednak mówiąc systuacje, ktore mogą wywolac stres – zwane inaczej stresorami moga się okazac pomocne dla czowieka, lub też spowodowac niemożliwość zaspokojenia jego istotnych potrzeb. Tak naprawdę orzyczyną stres może być wszystko. Stresorem może być zarowno śmierc jak i narodziny, stresowac może nas sloneczna pogoda jak i brak ładnej pogody. Nie ma żadnej pewności, że dany czynnik, który będzie na nas oddziałowywał stanie się sytuacją stresującą. Dlatego tak trudne jest przeciwdzialanie stresowi. Dobrze jest więc obserować nasz organizm co jest dla nas stresorem. Dopiero kiedy się pozna system powstawania stresu konkretnego człowieka można rozpocząć proces przeciwdzialania powstawania stresu lub też jego leczenia przez specjalistow.

Stres i nerwica – paraliżują czy raczej działają mobilizująco

Stres i nerwica – paraliżują czy raczej działają mobilizująco Zapewne w życiu każdego człowieka zdążają się różne sytuację, w których częściej niż zwykle jest on narażony na stres, który w konsekwencji może przerodzić się w głęboką nerwicę. Dlatego bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości, prowadzić lekko bezstresowe życie. Wiadome jest, iż ludzie żyjący na świecie są bardzo różni i maja różne charaktery, a co się z tym wiąże inaczej reagują na pojawiające się w życiu sytuacje. To, co dla jednych jest normalną, prostą do wykonania rzeczą, dla innych jest wręcz niemożliwe do zrobienia. Tak samo jest z różnymi sytuacjami, jakie spotykają ludzi w życiu. I tak dla jednych porażka czy źle zrobione zadanie i dodatkowo reprymenda od szefa stają się bardzo mobilizujące i powoduje, że bardziej się staramy. Wiadome jest, iż ludziom, którzy porażkę traktują, jako motor napędowy do działania jest zdecydowanie lepiej w życiu niż osobom, które narażone są przy tym na ogromny stres. Natomiast dla innych osób porażka to coś, z czym nie są w stanie poradzić. Działa po prostu paraliżująco do tego stopnia, iż bardzo zestresowani często nie wierzymy w swoje możliwości. Dlatego też w sytuacjach zwiększonego stresu każdy powinien nauczyć się jak sobie, chociaż w najmniejszym stopniu z nim radzić. Taka nauka to z koli bardzo przydatna lekcja, która zaowocuje w przyszłości.

Stres a walka z chorobą

Stres a walka z chorobą W dzisiejszym świecie mało kiedy spotyka się na ziemi ludzi całkowicie zdrowych. Różne choroby, z jakimi boryka się większość z nas powodują, że stajemy się bardzo znerwicowani i zestresowani. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, iż stres jest złym doradcą w różnego rodzaju schorzeniach. Wiadome jest, iż są choroby, które po zastosowaniu odpowiednich leków ustępują i już nigdy nie wracają. Jednak są natomiast i takie, które zostają z nami na całe życie i są po prostu nie do wyleczenia. Gdy dowiadujemy się przykładowo, że mamy raka nasz świat w zasadzie częściowo lega w gruzach. Mamy świadomość tego, iż prędzej czy później choroba nas wykończy. Ogromnie się przy tym stresujemy, co dodatkowo wpływa na pogorszenie stanu naszego zdrowia. A przecież wiadome jest, że aby wygrać z tą chorobą trzeba mieć bardzo silny organizm, silną wolę, ale przede wszystkim bardzo pozytywne podejście. Tylko wtedy mamy realną szansę na wydłużenie sobie życia. No, bo przecież z rakiem można wygrać. Często w takich chwilach bardzo ważne jest wsparcie osób bliskich oraz rodziny. Świadomość, że mamy na kogo liczyć i na kim polegać. Jeżeli nasz organizm i nasza psychika maja to zapewnione, wtedy nasz organizm zdecydowanie lepiej reaguje na stres. To z kolei wpływa, iż nieraz bardzo drastyczne i wyczerpujące leczenie staje się zdecydowanie bardziej efektywniejsze.

Stres nie tylko jest szkodliwy

Stres nie tylko jest szkodliwy Dla wielu osób slowo stres ma negatywne zabarwienie. Nie każdy sobie zdaje sprawę, ze stres yo nic innego jak napięcie spowodowane jakimś czynnikiem zewnętrznym lub tez wewnatrznym. Takie napięcie może miec również pozytywnie oddziaływuje na nasze życie. Trzeba powiedziec sobie jasno, że każde nasze działanie, które zmierza do realizacji jakiegoś zadania, ktore przed nami stoi, napędzane jest własnie przez pozytywny rodzaj stresu. Mozna powiedzieć, że taki krótkotrwały stres jest potrzebny dla naszego organizmu, a wręcz według specjalistów jest dla niego niezbędny. Człowiek stworzony jest do dzialania, ktore jest pobudzane przez ten rodzaj stresu i brak takiego napięcia, a w konsekwencji brak działania powoduje negatywną rekajcę organizmu. Aby temu przeciwdziałać potrzeba postawić przed soba jakiekolwiek zadanie wymagające wysiłku i zaangazowania. Trzeba jednak powiedzieć, że nadmiar stresu – napięcia, nawet gdy jest związane z realizajcą danego zadania jest szkodliwe, a czasem nawet niebezpieczne dla naszego organizmu. Ważne jest wówczas odpowiednie dawkowanie sobie stresu, izolowanie bodźców wywołujących negatywne napięcie. Jak wię wida nie wszystko co się nazywa stresem jest dla zdrowia ludzkiego szkodliwe, a wręcz przeciwnie stres jest rownież potrzebny dla normalnego działania człowieka.

Pozytywne skutki stresu

Pozytywne skutki stresu Stres jest w większości przypadkow kojarzony z negatywnym oddzialywaniem na sza organizm przez różne czynniki, czy to psychiczne, czy też fizyczne. Stres jest niczym innym jak napieciem, naciskiem ktory działa na nasz organizm, a który nie zawsze odbija sie na naszym organiżmie negatywnie. Hans Selye w swoim ujeciu stresu uważa, że stres przygotowuje organizm ludzki na wymagania jakie się mu stawia. Wynika z tego, że skutkiem dzialania stresorow na organizm jest jego gotowość do poradzenia sobie z sytuacjami nowymi. Ponadto trzeba stwierdzić, ze stres może być motorem do pozytywnego działania. Może sprawić, ze człowiek będzie miał motywację do ukońzenia zadania, czy nawet do podjęia jakichkolwiek czynności. Często brak takiego stresu, czyli tal de facto motywacji d działania jest dlaorganizmu czlowieka o wiele bardziej szkodliwy niż krótkotrwały stres związany z działaniem. Trzeba powiedzie, że zgodnie z tym co uważa Hans Selye zarówno za niski poziom strresu jak i zbyt długie dzialanie czynnika stresująca jest dla czowieka niekorzystnie. Taki korzystny stres jest nazywany stresem krótkotrwałym (eustres)– i zgodnie z badaniami jest wręz niezbędny do pobudzania do działania normalnie działającego organizmu. Brak eustresu jest widoczny w przpadkach przygnębienia spowodowanym na przyklad brakiem pracy, inwalidztwem itp.