Kategoria: ‘Układy człowieka’

Układ krążenia

Układ krążenia Trzeba zacząć od tego co to jest układ krążenia. Jest to tak naprawdę układ krwionośny, w którym znajduje się serce, różne tętnice, różne żyły oraz naczynia włosowate. Układ krwionośny pełni ważną rolę w naszym ciele. Zadaniem tego układu krążenia jest między innymi dostarczenie krwi do naszego organizmu. Ważnym elementem jest serce, które pełni ważną rolę w naszym organizmie. Zacznijmy od tego, że serce ma cztery jamy i waży około trzysta gram, oczywiście nie u dziecka tyle waży serce. Oto choroby układu krwionośnego, a mianowicie oto one arytmia, białaczka, cholesterol, choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa, cukrzyca, czerwienica, częstoskurcz napadowy, dusznica bolesna, kardiomiopatia, miażdżyca, migotanie przedsionków, mononukleoza, nadciśnienie tętnicze, anemia, toskoplamoza, wady serca, zapalenie osierdzia, zawał serca, ziarnica złośliwa, żylaki, hemoroidy oraz wiele innych chorób związanych w tym układzie. Są to poważne choroby. Dlatego należy uważać na zdrowie i dbać o nie.

Układ oddechowy

Układ oddechowy Człowiek za pomocą układu oddechowego oddycha, tak więc jest to bardzo ważny układ. Każdemu człowiekowi potrzebny jest tlen, aby mógł oddychać. Na układ oddychania mamy doczynienia z dwoma procesami, a mianowicie oddychanie zewnętrzne, jest to wymiana gazowa oraz także oddychanie wewnętrzne czyli jest to oddychanie wewnątrzkomórkowe. Układ oddechowy dzieli się na części górne oraz także części dolne drogi oddechowej. Jeśli mówimy o części górnej to jama nosowa, gardło, a jeśli chodzi o część dolną to krtań, tchawica, oskrzela lewe i prawe, drzewo oskrzelowe, pęcherzyki płucne. Głównymi chorobami w układzie oddechowym są między innymi angina, astma atopowa, astma oskrzelowa, chłoniak, gruźlica, grypa, katar, nieżyt nosa, odma opłucna, pylica płuc, rozedma płuc, zapalenie opłucnej. Kaszel oraz także zaburzenia oddychania nie jest chorobą. Ale kaszel jest objawem choroby, bo mamy wtedy trudności z oddychaniem i trudno nam oddychać. Następnym są zaburzenia oddychania, też ludzie mają problem z oddychaniem.

Układ kostny

Układ kostny W układzie kostnych mamy doczynienia z kościami, które znajdują się w ciele każdego człowieka. W ciele człowieka jest przeważnie dwieście sześć kości. U noworodków jest około dwieście siedemdziesiąt kości, a u czternastolatka jest o wiele więcej kości, ponad trzysta kości. U ludzi dojrzałych jest mniej kości niż dwieście sześć, a to dlatego, że koście się zrastają. Wyróżnia się kilka rodzajów kości, a mianowicie kości długie, w której znajduje się kość udowa i kość ramienna. W kości płaskiej znajduje się kość czaszki i łopatka. W kościach krótkich znajduje się kość nadgarstka i kość stepu. Są także kości różnokształtne, w której znajdują się między innymi kręgi. Każdy człowiek ma szkielet. Ten szkielet dzieli się na osiowy, do którego wlicza się czaszka, kręgosłup, żebra, mostek oraz szkielet kończyn zarówno górnych jak i dolnych. W skład szkieletu wchodzą różne kości. Do układu kostnego zalicza się między innymi te choroby Perthesa, dna moczanowa, gruźlica, halluksy, choroba kręgosłupa oraz inne choroby.

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy Układ pokarmowy jest bardzo istotnym układem dla naszego organizmu. jest to układ, który polega na tym, że musimy do swojego oganizmu dostarczyć pokarm. U człowieka gdy je pokarm to ten pokarm zostaje w jamie ustnej rozdrobniony i poddany trawieniu, póżniej poddaje się przełykaniem gdzie trafia do żołądka, gdzie trwa proces trawienia. Przewód pokarmowy dzieli się między innymi na jelito cienko, które z kolei dzieli się na dwunastnice, jelito czcze, kręte, gdzie wchodzą enzymy trzustki i żółć, gdzie jest produkowane przez wątrobę, gdzie pokarm zostaje wchłoniony przez kosmki jelitowe. Głównymi chorobami w układzie pokarmowym są między innymi biegunka, chłoniak, choroba Krona, Choroba jelita cienkiego i jelita grubego, dysfagia, hemoroidy, kamica żółciowa, marskość wątroby, refluks żołądkowo – przełykowy, stłuszczenie wątroby, zaburzenia czynnościowe jelit, zapalenie dziąseł, zapalenie jelita grubego niedokrwienne, zapalenie jelita grubego rzekomobłoniaste, zapalenie jelita grubego nieswoiste, zapalenie żołądka.

Układ nerwowy

Układ nerwowy Układ nerwowy pełni ważną funkcję w naszym ciele. W układzie nerwowym znajduje się zarówno układ ośrodkowy jak i układ obwodowy. W układzie nerwowym jest komórka zwana neuronem, która pełni bardzo istotną funkcję w układzie nerwowym. W tej komórce są dwie wypustki, a mianowicie akson i dendryt. Aksony są to wypustki długie, które przenoszą informacje do drugich komórek nerwowych, które się nazywają efektorami. A dendryty to wypustki krótkie, które przekazują pewne pobudzenia do tej samej komórki nerwowej. Komórki nerwowe łączą się ze sobą przez tak zwane synapsy. Są synapsy pobudzające i synapsy hamujące. Głównymi chorobami w układzie nerwowym są między innymi straszliwy ból głowy, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, padaczka zwana inaczej epilepsją, choroba neurastenia, półpasiec, stwardnienie rozsiane, tężyczka, zespół nerczycowy. Ten układ nerwowy jest poważnym układem. Bo na przykład lekarze operują pacjentów na mózgu, bo to jest na nerwach i to jest niebezpieczne i trzeba dobrze to wykonać.

Układ moczowy

Układ moczowy Układ moczowy jest to ważny układ dla każdego człowieka, zarówno dla dziecka, dorosłych jak i ludzi starszych, dla wszystkich ludzi. Polega na wydalaniu z organizmu wszystkich substancji, które są dla nas niepotrzebne i bardzo szkodliwe dla każdego człowieka dla jego zdrowia. W układzie moczowym znajduje się nerki, kielichy, miedniczki nerkowe, moczowody, pęcherze, cewka moczowa. niektórzy ludzie mają problem z pęcherzem moczowym i próbują wyleczyć, lekarze w tym kierunku pomagają im w tym. Nerki są położone koło przepony. Trzeba zacząć od tego, że nerka ma kształcik fasolki. Głównymi chorobami w układzie moczowym są między innymi gruźlica, kamica moczanowa, kamica szczawianowa, kamica fosforanowa, kamica wapniowa, kamica do której zalicza się dieta i ma taką nazwę, choroba mocznica, zapalenie cewki moczowej oraz wiele innych chorób w tym układzie moczowym. Cewka nerkowa zbudowana jest z dwóch odcinków, a mianowicie z cewki krętej I rzędu, pętli Henlego oraz cewki krętej II rzędu. Jest to ważny układ dla człowieka.